آخرین عناوین

دوشنبه 10 بهمن 1401-15:41 کد خبر:115703

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس هشدار داد:

آزمون وکالت برگزار نشود، مجلس ورود می‌کند

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: نهاد‌های جذب وکیل مکلفند آزمون وکالت را سالیانه برگزار کنند در صورت عدم برگزاری مجلس ورود خواهد کرد.


به گزارش خزرتیترخبر، بر اساس قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار نهاد‌های جذب وکیل همانند مرکز وکلا و کانون وکلا موظفند هر سال با برگزاری آزمون بر اساس قانون جدید اقدام به جذب وکیل کنند.

براساس این گزارش، کانون وکلا در سال جاری یک آزمون برگزار کرد که این آزمون، جبران آزمون برگزار نشده سال قبل بود و با عنوان آزمون وکالت ۱۴۰۰ برگزار شد که به دلیل تعویق یک ساله برگزاری آزمون وکالت، کانون وکلا موظف است آزمون دیگری را در سال جاری برگزار کند، اما سخنگوی کانون وکلا ۱۰ روز گذشته اعلام کرد بر اساس تصمیم شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) آزمون وکالت ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

با اعلام تاریخ برگزاری آزمون بعدی وکالت به این معنی است؛ امسال آزمون دیگری برگزار نمی‌شود که این موضوع گلایه داوطلبان آزمون وکالت را به همراه داشته است.

در همین خصوص با محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفتگو کردیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه با توجه به صراحت قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار مبنی بر برگزاری سالیانه آزمون وکالت آیا نهادی اجازه برگزار نکردن آزمون را دارد یا خیر گفت: علاقه ‌مندان به اشتغال در حرفه وکالت در کشور تعداد زیادی دارند که با تصویب قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار، انحصار در وکالت برداشته شد.

نقدعلی گفت: مرکز وکلا و کانون وکلا شبهاتی ایجاد می‌کردند که قانون ابهام دارد که با استفساریه این بهانه هم برطرف شد اما متاسفانه ملاحظه می‌شود یک روز به عنوان مصاحبه عقیدتی کار را سخت می‌کنند و یا اینکه از تکلیف برگزاری سالیانه آزمون وکالت شانه خالی می‌کنند.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص موضوع اول با مرکز وکلا صحبت کردم و مقرر شد به جزء بحث بررسی عدم سوء سابقه کیفری، شهرت به فساد و مباحث امنیتی هیچ گونه شرط دیگری را برای پذیرش داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه نهاد های مذکور مکلفند آزمون وکالت را سالیانه برگزار کنند، اظهار کرد: اینکه اخیرا برخی مقامات قوه قضاییه به راحتی از کنار موضوع عبور کردند اصلا قابل پذیرش نیست و یقینا در مجلس این موضوع را به صورت جدی پیگیر خواهبم کرد و تکلیف قانونی است که سالی یک مرتبه آزمون توسط مرکز وکلا و کانون وکلا برگزار شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اینکه عرصه‌ای برای امید آفرینی جوانان ایجاده شده را با کوتاهی در انجام تکالیف به ناامیدی مبدل کنیم اصلا شایسته نیست.

به گزارش خزرتیترخبر، پیشتر معاون اول قوه قضاییه درباره زمان برگزاری آزمون کانون وکلا گفته بود معاونت حقوقی قوه قضاییه در حال بررسی این موضوع است و جلساتی با روسای کانون‌ها گذاشته‌اند و  مطالبه مردم درباره برگزاری آزمون وکالت مطالبه به حقی است که اگر این آزمون امسال برگزار نشود حتما سال بعد برگزار می‌شود./باشگاه خبرنگاران

🆔@khazartitrekhabar
🌐Khazartitrekhabar.ir

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :