آخرین عناوین

سه شنبه 22 خرداد 1403-12:59 کد خبر:132835

قابل توجه مسئولان آب منطقه ای مازندران:

غافلگیری کشاورزان میاندورودی با مدیریت ناصحیح آب ‌منطقه‌ای مازندران

کشاورز میاندورودی با انتقاد از آب منطقه ای مازندارن گفت: امسال آب کشاورزی را از اداره آب منطقه‌ای خریداری کردیم اما زمان نشا برنج که فرا رسیده است، آب کانال‌ها قطع می‌شود.


به گزارش خزرتیترخبر، کشاورزان شهرستان میاندورود که سال گذشته به علت کم‌آبی و کاهش شدید ذخیره آب سد شهید رجایی موفق به کشت برنج نشدند و در مقابل خسارت مالی زیادی را متحمل شدند، امسال نیز به امید بارش‌های خوب بهاری کار و تلاش را آغاز کردند تا هم چرخ تولید برنج کشور بچرخد و هم چرخ اقتصاد خانواده آنها.

براساس این گزارش، از زمان نشا برنج بسیاری از کشاورزان مازندرانی حدود یک ماه می‌گذرد اما به ‌علت اینکه رهاسازی آب سد شهید رجایی از دهه اول خردادماه آغاز می‌شود، شالیکاران بخش گهرباران شهرستان میاندورود اکنون در حال نشا برنج و نگهداری آن هستند که این روزها با مشکل کم‌آبی مواجه شدند.

اداره آب منطقه‌ای استان مازندران که بابت رهاسازی آب، این نعمت خدادادی از کشاورزان آب‌بها دریافت می‌کند اکنون باید متوجه کم‌آبی اراضی کشاورزی بخش گهرباران شهرستان میاندورود باشد تا کشاورزان مانند سال گذشته متضرر نشوند.

کم‌توجهی آب منطقه‌ای به نیاز آبی بخش گهرباران

مسلم صادقی کشاورز میاندورودی در تماس با خبرنگار ما خواستار پیگیری قطعی مکرر آب اراضی کشاورزی بخش گهرباران شد و گفت: امسال آب کشاورزی را از اداره آب منطقه‌ای خریداری کردیم اما زمان نشا برنج که فرا رسیده است، آب کانال‌ها قطع می‌شود.

وی افزود: امسال بارش‌های خوبی باریده و وضعیت سد شهید رجایی هم مطلوب است اما متاسفانه آب منطقه‌ای در ارسال آب به اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود بی‌توجهی کرده و موجب وارد کردن خسارات به کشاورزان می‌شود.

متضرر شدن کشاورزان از قطع ناگهانی آب

رضایی دیگر کشاورز شهرستان میاندورود با بیان اینکه هفته قبل نشا برنج انجام دادم اما به‌علت بی‌آبی و گرمای هوا نشا برنج سوخته و 10 میلیون تومان متضرر شدم، گفت: وقتی بارش‌های خوبی باریده و پشت سد شهید رجایی آب مناسب وجود دارد و در رودخانه تجن هم آب جاری است، پس چرا کشاورزان میاندورودی باید دچار کم‌آبی باشند.

افزایش رهاسازی آب برای بخش گهرباران

علی طالبی فرماندار میاندورود نیز از پیگیری‌های روزانه برای برطرف کردن مشکل کم‌آبی اراضی کشاورزی بخش گهرباران خبر داد و گفت: طی ماه جاری 10ها بازدید از اراضی کشاورزی انجام شد و روزانه پیگیر وضعت رهاسازی آب به سمت اراضی شالیزاری هستم.

وی بیان کرد: طی تماس تلفنی با مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران و انتقال مشکلات و گلایه کشاورزان از کم‌آبی اراضی کشاورزی گهرباران، از هفته گذشته رهاسازی آب افزایش یافته است که به تمامی زمین‌های شالیزاری خواهد رسید.

فرماندار میاندورود اظهار کرد: کشت برنج در بخش گهرباران شهرستان میاندورود ضرورت انکارناپذیر است و این مسئله امسال حتما اجرایی می‌شود و پیگیر مشکلات کشاورزان هستیم.

مدیریت مناسبت در توزیع آب به شالیزارها

عالیه زمانی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با توجه به درخواست‌ها و مشکلات کشاورزان از اراضی شالیزاری بخش گهرباران میاندورود بازدید و نسبت به افزایش رهاسازی آب به سمت شالیزارهای این منطقه تاکید کرد.

وی گفت: سال گذشته شالیکاران بخش گهرباران به علت عدم کشت برنج متضرر شدند و اقتصاد خانوار آنها دچار صدمه شد؛ اکنون که وضعیت آب سد شهید رجایی بهبود یافته باید با مدیریت درست آب به تمامی اراضی کشاورزی شهرستان برسد تا کشاورزان نسبت به کشت برنج اقدام کنند.

یک هفته‌ انتظار برای بررسی مشکلات کشاورزان میاندورودی

در راستای پیگیری مشکلات کشاورزان بخش گهرباران شهرستان میاندورود از چهارشنبه هفته گذشته با اداره آب منطقه‌ای استان مازندران ارتباط برقرار و بحث قطعی مکرر آب، نوبت‌بندی آب و مشکلات کشاورزان میاندورود به مسئولان آن منتقل شده که در این زمینه قرار بود هماهنگی لازم برای انجام مصاحبه انجام شود اما با گذشت یک هفته از پیگیری‌ها متعدد تاکنون پاسخی از سوی شرکت آب منطقه‌ای مازندران دریافت نشده است.

باتوجه به اینکه کشاورزان میاندوردی در حال کشت برنج هستند و با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند، برای مسئولان آب منطقه‌ای مازندران چه وظیفه مهم‌تری برای رسیدیگی به مشکلات و پاسخ به درخواست‌ها و سؤالات کشاورزان است؟آیا کشاورزان میاندورودی باید هفته‌ها منتظر مسئولان آب منطقه‌ای باشند تا شاید پاسخ مشکلاتشان را دریافت کنند و یا با کم‌توجهی نشا برنج آن‌ها ازبین برود و متضرر شوند؟

به گزارش خزرتیترخبر، اراضی کشاورزی بخش گهرباران شهرستان میاندورود سال گذشته به علت کم‌آبی زیر کشت برنج نرفت و همین مسئله خسارت زیادی به اقتصاد مردم این منطقه وارد کرد اما امسال با بارش‌های مناسب و شرایط اقتصادی کشور و ضرورت افزایش تولید برنج نیازمند حمایت مسئولان هستند که در همین زمینه از استاندار مازندران و سازمان جهاد کشاورزی استان انتظار می‌رود مشکلات و نارسایی‌های کشاورزان میاندورودی را بررسی و برطرف کنند./فارس

🆔@khazartitrekhabar
🌐Khazartitrekhabar.ir

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :