آخرین عناوین

سه شنبه 16 آذر 1395-9:4 کد خبر:35007

خبرگزاری فارس گزارش می دهد:

از روستاییان درگیر مجوز تا ساخت‌ وساز بی‌رویه توسط خوش‌نشین‌ها

بسیاری از روستاییان برای ساخت مسکن با مشکل مواجه هستند،در حالیکه به‌ راحتی خوش‌نشین‌ها اقدام به ساخت ویلا برای گذران اوقات فراغت می‌کنند.


خزرتیترخبر: دریافت مجوز برای احداث خانه در زمین زراعی می‌توان گفت به معنای گذشتن از هفت‌خان رستم است.

بسیاری از روستاییان در ساخت مسکن در روستاها با مشکل مواجه هستند این در حالی است که خوش‌نشین‌ها به ‌راحتی اقدام به ساخت محلی برای گذران اوقات فراغت خود می‌کنند.

این‌ها تنها گوشه‌ای از مشکلات است که به چشم می‌آید در حالی‌که همه جا صحبت از این است که باید از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری شود اما هیچ دل‌بستگی برای روستاییان به ‌وجود نیاوردند تا در روستاها بمانند.

در حالی‌که روستاییان از اینکه نمی‌توانند در محل تولد خود زندگی کنند ناراحت هستند، به‌ راحتی خوش‌نشین‌ها اقدام به ساخت ویلاهایی برای گذران اوقات فراغت خود می‌کنند.

* تب و تاب 10 ساله برای گرفتن مجوز ساخت

یکی از روستاییان اظهار کرد: مدت 10 سال است که در حال تلاش برای دریافت مجوز زمین برای ساخت مسکن هستم ولی هنوز موفق نشدم.

ت. م ادامه داد: وقتی مشغول انجام دیوار و ساخت جاده برای زمین بودم از سوی منابع طبیعی جلوی این کار را گرفتند و اعلام کردند این زمین در محدوده منابع طبیعی قرار دارد.

وی افزود: از آن پس درگیر دادگاه شدم و مدت پنج سال طول کشید تا بتوانم این موضوع را اثبات کنم.

این فرد یادآور شد: پس از آن به دستگاه‌های متولی برای دریافت مجوز احداث خانه یا خانه اقدام کردم و همچنان نیز موفق نشدم.

وی در پایان گفت: سؤال من از مسئولان این است چرا نباید برای من به‌عنوان ساکن روستا مجوز صادر شود ولی به‌ راحتی افراد از سایر شهرها یا حتی استان‌ها با خریداری زمین ساکن شدند ولی این امکان برای من وجود ندارد.

* ممنوعیت تغییر کاربری اراضی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، اظهار کرد: تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، زراعی و باغ ممنوع است.

دلاور حیدرپور با بیان اینکه ساخت‌وساز در محدوده طرح هادی مجاز است و مشکلی ندارد، اضافه کرد: خارج از طرح هادی در قانون خارج از محدوده قانونی شهرها و روستاها است، اگر در حریم شهر و خارج از محدوده روستا باشد قانون بر آن حاکم بوده و ساخت و ساز غیرمجاز ممنوع است و با آن برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: افرادی که اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کردند اگر مجوز ندارند با آنان برخورد می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه از دید ما هیچ استثنایی برای قانون وجود ندارد، بیان کرد: با موارد غیرقانونی برخورد جدی می‌شود.

این مسئول در پایان تصریح کرد: افرادی که دارای زمین یا باغ بیش از 2 هزار متر باشند می‌توانند درخواست برای ساخت خانه باغ البته در صورت دارا بودن سند ارائه دهند که با تصویب در کمیسیون با آن موافقت می‌شود.

براساس این گزارش، این موضوع موجبات رنجش روستاییان را در پی داشته و رفته رفته سعی می‌کنند با مهاجرت به شهرها این موارد را فراموش کنند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :