آخرین عناوین

جمعه 2 تير 1396-1:27 کد خبر:43685

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد:

مازندران و گلستان با کاهش شدید منابع آب زراعی مواجه‎اند/صدها هکتار از اراضی کشاورزی در تهدید خشکسالی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: استان‎های گلستان و مازندران با کاهش شدید منابع آب زراعی مواجه اند و در شرق مازندران کمبود آب سبب گلایه‎های کشاورزان شده است.


به گزارش خزرخبر و به نقل از فارس،علی‌محمد شاعری با اشاره به کاهش 30 درصدی بارش باران در سال‌ جاری زراعی نسبت به سال گذشته اظهار کرد: این شرایط سبب کاهش سفره‌های آب زیرزمینی و منابع آبی در آب‌بندان‎ها و سدها شده است که با ادامه آن با بحران خشکسالی روبه‎ رو می‎شویم.

وی افزود: در حال حاضر استان‎های مازندران و گلستان با کمبود شدید منابع آب کشاورزی مواجه شده‌اند و در شرق مازندران نیز در روزهای گذشته، کمبود آب به ‎ویژه در اراضی شالیزاری سبب گلایه‎های کشاورزان شده است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: چاه‌های آب کشاورزی دچار کم‌آبی شده‌اند و صدها هکتار اراضی شالیزاری در شرق مازندران در تهدید از بین رفتن محصولات قرار دارند لذا از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان آب منطقه‎ای می‎خواهیم که هر چه سریع ‌تر وارد عمل شده و به کمک کشاورزان بشتابند.

این مسئول بیان کرد: سال گذشته نیز مشکلات کم‎آبی را در استان‎های شمالی و ازجمله در مازندران و به‎ طور ویژه در شرق این استان داشتیم که تا حدودی مدیریت شد و خسارت‎های قابل توجهی را نیز تا قبل از اقدامات، شاهد بودیم.

شاعری ادامه داد: اکنون گلایه‌های فراوانی را از سوی کشاورزان داریم که اگر جدی گرفته نشود، بحران و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را بیش از سال گذشته خواهیم داشت.

وی درباره راه حل برون ‎رفت از این مشکل اظهار کرد: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو با همکاری سازمان‌های مربوطه در استان باید با مدیریت منابع آبی و به‌ کارگیری امکانات و تجهیزات مورد نیاز، به کشاورزان کمک کنند تا محصولات خود را بدون نگرانی به مرحله برداشت برسانند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نیازمند همت دوسویه از طرف مسئولان و مردم هستیم، مسئولان مربوطه در مدیریت و تأمین منابع آبی و مردم نیز در مدیریت مصرف آب بکوشند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :