آخرین عناوین

سه شنبه 4 مهر 1396-9:1 کد خبر:45909

خبرگزاری فارس گزارش می‌‌دهد:

ممنوعیت واردات برنج به مازندران از حرف تا عمل/این همه برنج خارجی به کجا می‌رود؟

با ورود بی‌رویه برنج خارجی در بازارهای شهرهای شمالی، بالاخره متوجه نشدیم برنج خارجی باید در بازارها باشد یا نباشد آیا ورودش قاچاق هست یا قانونی چه کسی پاسخگوست.


خزرخبر: امید کشاورزان مازندرانی به مسئولان استانی و کشوری است تا در فصل برداشت برنج با هزینه تولید بسیار بالای آن بتوانند بازار مصرف خوبی داشته تا محصولات تولیدی خود را به بازار عرضه کنند.

چند سالی هست که واردات برنج خارجی در فصل برداشت به سه استان شمالی ممنوع بوده که عملا این مصوبه ره به جایی نبرده و بیش از برنج داخلی ما در فروشگاه‌ها و تجارت خانه‌ها برنج خارجی را مشاهده می‌کنیم آیا به راستی این برنج‌ها از راه‌های قانونی وارد شده یا خیر که به وسیله خودروهای سنگین حمل بار به راحتی جابجا می‌شوند و وارد استان می‌شوند و کسی مانع ورود آنها در مرزهای استان نمی‌شود؟

مسئولان آیا واقعا در سال تولید و اشتغال و تأکید مقام معظم رهبری بر روی تولید داخلی ما به فکر کشاورزان تولیدکننده برنج هستیم یا این مصوبه را نادیده گرفته و با وارد کردن برنج به بازار شهرهای شمالی عملاً کشاورزان را در کار انجام یافته قرار داده و دست کشاورزان به جایی بند نیست و حرف آنها خریداری ندارد.

به عنوان نمونه در شهرستان محمودآباد هر ماه چندین کانتینر برنج خارجی وارد شده و در انبار برنج تاجری تخلیه شده و بعد با وانت بارهای کوچک‌تر جابجا می‌شود به راستی این همه برنج خارجی به کجا می‌رود و بازار مصرفش کجاست اگر با برنج داخلی خدایی ناکرده مخلوط شود که اعتماد به تولید داخلی را نزد مصرف کنندگان سایر شهرها از دست داده که ضربه بزرگی به این بخش می‌زند.

چنانچه به همین صورت با بسته‌بندی وارد شده با آرم برنج خارجی در بازار به فروش می‌رسد که باز هم این مسئله جای تامل داشته و باید مسئولان شهرستان و استان به این قضیه رسیدگی فوری کنند تا در آستانه برداشت کشت دوم و رتون کشاورزان رغبت داشته باشند تا در سال‌های بعد هم به تولید برنج بپردازند.

در پایان از همه دست‌اندرکاران این بخش اعم از اداره صنعت، معدن، تجارت و بازرسی و سازمان تعزیرات حکومتی و متولی و حمایت‌کننده کشاورزان سازمان جهاد کشاورزی درخواست کرده که یکبار برای همیشه این داستان یک بام و دو هوا را مدیریت کرده و مسئله ورود برنج خارجی را به استان‌های شمالی و تولیدکننده اصلی برنج کشور مشخص کنند تا این قشر آسیب‌پذیر که با رنج فراوان برنج تولید می‌کنند مجبور به فروش و تبدیل زمین‌های حاصل‌خیز به ساختمان و ویلاهای تفریحی نکنند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :

 • شهروند
  سه شنبه 4 مهر 1396-14:28


  بحث واردت خارجی در حوزه‌ی کشاورزی سال‌هاست به این وضعیت بوده و هست و تا به حال تدبیری درست در مورد آن انجام نشده و با ورود محصولات خارجی و پاییین آوردن نرخ محصولات داخلی همواره ضرر و زیان اقتصادی گریبان‌گیر کشاورزان و تولید کنندگان داخلی است، حقیقتا تا کی میخواهید به شعار تولید ملی سرمایه ملی و حمایت ملی ادامه دهید؟؟؟

  • شهروند
   سه شنبه 4 مهر 1396-11:46


   با تشکر از مسئول سایت خبری خزر خبر
   استدعا داریم از مسئولین استان که حقیقتا آستین همت رو بالا زده و این کشاورزان زحمتکش را برادر و پدر خودشان تصور کنند و با حمایتشان در این بخش تولید که مهم‌ترین و شاخص‌ترین عرصه‌ی تولید در مازندران هست دغدغه‌ی خاطر این زحمتکشان را از یه طرف و مصرف کنندگان از سوی دیگر بکاهند.