آخرین عناوین

پنجشنبه 23 آذر 1396-10:44 کد خبر:48294

گل بود به سبزه نیز آراسته شد:

قیمت 15 هزار تومانی هر شانه تخم‌مرغ در بازار مازندران/ بررسی عوامل گرانی

هر ساله با فرا رسیدن نیمه دوم سال و آغاز فصل سرما، شاهد کاهش عرضه تخم‌مرغ و در نتیجه افزایش قیمت آن در بازار هستیم، امری که هر ساله‌ شاهد تکرار آن هستیم.


به گزارش خزرخبر و به نقل از بلاغ، هر ساله با فرا رسیدن نیمه دوم سال و آغاز فصل سرما، شاهد کاهش عرضه تخم مرغ و در نتیجه افزایش قیمت آن در بازار هستیم، امری که علی‌رغم تکرار هر ساله‌ آن در استان، باز هم شاهد تکرار آن هستیم.

قیمت 15 هزار تومانی هر شانه تخم مرغ در مازندران

علی‌اصغر ایمانی عامل پخش تخم‌مرغ در مازندران وقوع بیماری آنفولانزای مرغی را دلیل اصلی افزایش قیمت این کالا عنوان و اعلام کرد:در حال حاضر، قیمت توزیع تخم‌مرغ متناسب با وزن آن از 12 هزار و 500  الی 13 هزار تومان است که این نرخ در بازار با قیمتی میان 14 الی 15 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

ناصر نبی‌پور در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی 18:30 شبکه خبر، در این خصوص گفت: قیمت تخم‌مرغ در دست تولیدکننده شانه‌ای 11 هزار تومان و در بازار مصرف بین 14 تا 15 هزار تومان است.

کاهش تولید و بیماری حاد تنفسی عواملی موثر بر افزایش قیمت

وی با بیان اینکه ما با کاهش 500 الی 600 تن تولید تخم‌مرغ در کشور مواجه هستیم، افزود: بیماری حاد تنفسی و معدوم‌سازی تعداد قابل توجهی آنان، از عوامل افزایش قیمت تخم مرغ در بازار است که البته این بیماری قابل پیش‌بینی و در نهایت قابل پیشگیری بود که متأسفانه به‌دلیل عدم همکاری ارگان‌هایی نظیر ستاد بحران و محیط زیست با دامپزشکی و همچنین عدم حمایت مالی دامپزشکی حتی برای معدوم‌سازی و تأخیر در این امر، این مهم میسر نشد.

افزایش 30 درصدی نهاده‌های دامی

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار قیمت تخم‌مرغ نسبت به قیمت نهاده‌ها را پایین‌تر از قیمت واقعی دانست و گفت:باید برای نهاده‌ها فکری کرد، قیمت نهاده‌ها طی دو ماه اخیر، 30 درصد افزایش داشته و این در حالی‌است که این نهاده‌ها با ارز 3 هزار و 200 تومان قبلی بود و متأسفانه با قیمت بازار آزاد، عرضه شد.

افزایش قیمت ارز و نهاده‌های دامی علل گرانی تخم‌مرغ در بازار

ترکاشوند نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: تلاش می‌کنیم نوسانات بازار را به حالت تعادل برگردانیم.

وی افزود:افزایش قیمت ارز مبادله‌ای از 3 هزار و 200 تومان در ابتدای سال به 3 هزار و 500 تومان در حال حاضر، از عوامل افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار است.

نماینده وزرات جهاد در تنظیم بازار افزایش 30 درصدی نهاده‌های دامی را از دیگر عوامل افزایش تخم‌مرغ در بازار اعلام و اظهار کرد: برای تعدیل قیمت تخم‌مرغ، ابزارهای متفاوتی وجود دارد که ورود ما به پیش‌خرید و عرضه مستقیم یکی از این ابزارها است.

کاهش قیمت تخم‌مرغ انتظاری غیر واقعی است

ترکاشوند اضافه کرد: از ابزارهای دیگر نظیر واردات هم می‌توان بهره برد، که ناچار بخشی از خلأ بازار را باید از این طریق مرتفع کرد.

وی تأکید کرد: همواره در نیمه دوم سال، شاهد افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار کشور هستیم و انتظار برای کاهش قیمت تخم‌مرغ در وضعیت کنونی، انتظاری غیرواقعی است.

نماینده وزرات جهاد در تنظیم بازار تخم‌مرغ در پایان اذعان کرد: قیمت تخم‌مرغ در بازارهای تنظیم قیمت تخم‌مرغ 12 هزار و 600 تومان است که از امروز شروع به توزیع می‌شود.

باید باز هم منتظر ماند و دید کی قصه‌ پر غصه تخم‌مرغ و ماجرای تکراری گرانی آن در نیمه دوم سال، تمام می‌شود و انگار اگر کلاغ این قصه با خانه‌اش هم برسد، این قصه تمام شدنی نیست!

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :