آخرین عناوین

يکشنبه 20 اسفند 1396-9:4 کد خبر:50758

مدیر اداره حیات وحش مازندران اعلام کرد:

2 هشدار جدی زیست‌محیطی به مردم در آستانه عید

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: صید و عرضه خزندگان جرم است و پس از ایام عید ماهی‌های قرمز را در سدها، رودخانه‌ها رهاسازی نکنید،ممکن است حامل بیماری باشند.


به گزارش خزرخبر و  به نقل از فارس ، ربیعی مدیر اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت: معمولاً همه‌ ساله در آستانه نوروز، عده‌ای فرصت‌طلب نسبت به جمع‌آوری مار و لاک‌پشت و بعضاً سایر خزندگان از رودخانه‌ها و برکه‌ها اقدام می‌کنند و آنها را می‎فروشند.

وی افزود: این جانوران برای برخی افراد جنبه تنوع دارد و از سر ناآگاهی آنها را خریداری و در خانه نگهداری می‌کنند در صورتی‌که نگهداری هر حیوان شرایط خاص خود را دارد و منزل مسکونی مکان نگهداری حیوان نیست ضمن اینکه نگهداری حیوانات وحشی بدون مجوز محیط زیست، جرم تلقی می‌شود.

مدیر اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: خارج‌کردن بدون مجوز حیوانات از زیستگاه‌های آنها، نه ‌تنها یک جرم تلقی می‌شود و جمعیت جانوری را به ‌خطر می‌اندازد، بلکه ممکن است تولیدکننده بیماری‌هایی باشند که سلامت انسان‌ها را به‌ خطر بیندازند.

این مسئول ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که هم از خرید خزندگان جداً پرهیز کنند و هم در صورت مشاهده فروشندگان این حیوانات، به اداره محیط زیست اطلاع دهند، زیرا صید، عرضه و نگهداری خزندگان جرم محسوب می‌شود و مجوزی در این زمینه صادر نمی‌شود. 

ربیعی با اشاره به اینکه خزندگان نقش مهمی در توازن و تعادل محیط زیست دارند، افزود: نابودی یا اختلال در جمعیت این خزنده به بحث کشاورزی و اکوسیستم صدمه می‌زند.

وی اظهار کرد: به ‌ازای صید هر رشته مار، لاک‌پشت و سایر خزندگان، متخلفان مشمول جریمه می‌شوند.

مدیر اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران در بخش دیگری از سخنان خود درباره رهاسازی ماهی‌های سفره هفت‌سین پس از ایام عید گفت: ماهی‌های قرمز و تزئینی که معمولاً برای سفره عید در نظر گرفته می‌شوند، به این دلیل که از زیستگاه‌های خود خارج شده‌اند، نباید در رودخانه، سدها و انهار عمومی رهاسازی شوند، زیرا ممکن است حامل بیماری باشند و حیات سایر موجودات آبزی را به‌خطر بیندازند.

این مسئول ادامه داد: ماهی‌های قرمز و تزئینی در مکان‌های خاصی که از سوی شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است، باید رهاسازی و یا در آکواریوم نگهداری شوند.

ربیعی در پایان گفت: هر کدام از جانوران و زیست‌مندان طبیعت، نقشی را در چرخه اکوسیستم ایفا می‌کنند و خارج شدن آنها از زیستگاه‌ها یا اختلال در جمعیت آنها، این چرخه را با مشکل مواجه می‌کند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :