آخرین عناوین

دوشنبه 31 ارديبهشت 1397-20:40 کد خبر:59895

بوستان بانوان بابل و مشکلاتی که دیده نمی‌شود:

پارک بوستان نرگس بابل از رویا تا واقعیت!

پارک بوستان نرگس بابل این روزها حال و روز خوشی ندارد و برای افرادی که از این فضا استفاده می‌کنند نارضایتی‌های بسیاری به وجود آورده است.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از بلاغ، امروزه فضاهای عمومی شهری، جایگاه با اهمیتی در برنامه‌های توسعه شهری یافته‌اند، این امر حاکی از تأثیر ‏این فضاها در تقویت وجهه فرهنگی  اجتماعی شهر و در نتیجه تولید سرمایه‌های اجتماعی است.

فضای‎ ‎شهری‎ ‎جزئی‎ ‎از‎ ‎یک‎ ‎شهر‎ ‎است‎ ‎که به عنوان‎ ‎عرصه‎ ‎عمومی،‎ ‎تجلیگاه‎ ‎فعالیت‌های‎ ‎شهری‎ ‎است، از آنجا که ساکنان شهرها در استفاده از این فضاها حقوق برابر دارند، لذا ایجاد فضاهایی مناسب و بهینه برای ‏تمامی گروه‌های سنی و جنسی و به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر نظیر کودکان، زنان، سالخوردگان و ناتوانان ‏جسمی، بخشی از وظایف برنامه‌های توسعه شهری قلمداد و از اهمیت بالای برخوردار است.

مطالعات ‏گسترده جهانی نشان می‌دهد ایجاد چنین فضاهایی در شهر جدای از ایجاد کنش اجتماعی، از حاشیه‌نشین ‏شدن گروه‌های خاص در استفاده از فضاهای عمومی شهر کاسته و زمینه را جهت تعامل اجتماعی و بازتولید ‏فرهنگ اجتماعی شهر فراهم خواهد کرد، یکی از مهمترین فضاهای شهری پارک های مخصوص بانوان است که در کشور شکل گرفته است.

از سال 1387 که شهرداری تهران تصمیم گرفت مکانی ویژه برای تفریح بانوان در تهران تاسیس نماید حدود یک دهه می‌گذرد،بوستان بهشت مادران در جنوب شرقی محدوده منطقه 3 شهرداری و در بزرگراه رسالت تقاطع اتوبان حقانی و خیابان شهید كاوه واقع شده بود،این کار در آن موقع مخالفان و موافقان بسیاری به خود دید که هر گروه دلایلی برای تایید یا رد این موضوع بیان می‌کردند.

آزادی و آرامش بانوان در محیطی مربوط به خود، اجرای برنامه‌های شاد و مفرح مخصوص بانوان، رعایت موازین شرعی و اخلاقی و اسلامی، ایجاد نشاط و سرزندگی و افزایش فعالیت‌های جسمی و بدنی در بانوان و غیره از مهم‌ترین دلایلی بود که موجب شد پارک‌های مخصوص بانوان در سطح کشور گسترش یابد و بانوان بیشتری از آن استفاده کنند.

استان مازندران نیز در این بین از شهرهای کشور عقب نیفتاده و شهرداری‌های این استان اقدام به تاسیس پارک بانوان نموده‌اند، شهرهای آمل، بابل، ساری، بابلسر، بهشهر از جمله شهرهایی در استان هستند که به صورت جسته و گریخته در این امر ورود پیدا کرده‌اند و با توجه به امکانات شهرداری‌های خود اقدام به تاسیس این پارک‌ها نموده‌اند.

این امر هرچند جسته و گریخته انجام شده اما در بعضی از شهرستا‌ها عملا با فلسفه تشکیل ابتدایی پارک بانوان منافات جدی دارد که باید برای آرامش بیشتر بانوان فکری جدی به عمل آورد.

یکی از مهم‌ترین این پارک‌ها در سطح استان مازندران پارک نرگس در شهرستان بابل است، این پارک که در زمان افتتاح خود در سال 92 به عنوان بزرگ‌ترین پارک بانوان در شمال کشور مطرح بوده در زمینی به مساحت 24 هزار متر مربع در منطقه بابل واقع در میـدان غدیر، پشت دانشگاه پزشکی افتتاح شد، هزینه تاسیس این پارک 40 میلیارد ریال شده است که توسط شهرداری بابل تامین شد.

از امکانات این پارک می‌توان به پیست دوچرخه‌سواری، زمین والیبال مجهز، زمین اسکیت، فضای پیاده‌روی، آلاچیق‌های مهمان‌پذیر آماده، مسجد، سرویس بهداشتی و فضای بسیار زیبا و مفـرح اشاره کرد.

این پارک اما این روزها حال و روز خوشی ندارد و برای افرادی که از این فضا استفاده می‌کنند نارضایتی‌های بسیاری به وجود آورده است.

مهم‌ترین ضعف این پارک در حال حاضر اشرافیت ساختمان‌های اطراف به داخل پارک است که موجب شده امنیت اخلاقی استفاده کنندگان از این فضا دچار چالش‌های جدی شود و نارضایتی‌های زیادی را در بین بانوان به وجود بیاورد.

بسیاری از این بانوان به دلیل اینکه این محیط مخصوص به خود آنهاست و در آن باید احساس راحتی کنند اما تاسیس ساختمان‌های بلند مرتبه در اطراف این پارک موجب شده که عملا فلسفه تشکیل این پارک زیر سوال رود.

نکته جالب در داخل این پارک تضادهایی است که در تابلوهای راهنمایی این پارک وجود دارد، از طرفی حضور پسران بالای 6 سال به پارک ممنوع اعلام شده اما در تابلویی دیگر صحبت از حضور کارگران مرد در این فضاست که از بانوان خواسته شده تا حجاب خود را رعایت کنند.

همچنین مشکلات موجود در زمینه آبرسانی که موجب شده فشار آب برای استفاده کنندگان از این پارک دچار اختلال شود از دیگر مشکلات موجود در این پارک است.

مطمئنا تشکیل چنین پارکی گامی بسیار مهم در راستای ایجاد آرامش و آسایش برای بانوان است اما رعایت مسائل فنی و اخلاقی می‌تواند در ادامه به فلسفه تشکیل این پارک کمک کرده و رضایت بیشتر بانوان استفاده کننده از آن را فراهم کند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :