آخرین عناوین

چهارشنبه 30 خرداد 1397-9:59 کد خبر:61392

انتقاد رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی مازندران :

گلایه از آب منطقه‌ای در تامین آب کشاورزان/پا روی خرخره کشاورزان نگذاریم

رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران با انتقاد از آب منطقه ای  گفت: باید این گله را داشته باشیم که با وجود بیش از 50 میلیون متر مکعب آب پشت سد رجایی، زمین کشاورز ما خشک شده است.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از بلاغ، دلاور حیدرپور در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران که با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد، اظهار کرد: استان مازندران با بیش از 320 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی، 27 درصد تولید ناخالص داخلی استان، 22 درصد اشتغال و بیش از 20 هزار میلیارد تومان ارزش جاری محصولات کشاورزی مازندران است.

وی افزود: اما با وجود این توانمندی، بهره‌برداران ما 63.5 درصد از آن‌ها زیر یک هکتار زمین دارند، این پیچیدگی بخش کشاورزی ما در این استان است و بدتر از آن، حدود 35 هزار بهره‌بردار یعنی حدود 15 درصد ما زیر یک دهم هکتار زمین دارند و این یعنی کشاورزی با کمتر از هزار متر زمین می‌خواهد یک خانواده را مدیریت کند.

رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: این موضوع، ایراد ساختاری بهره‌برداری بخش کشاورزی است که در شمال کشور حادتر از سایر استان‌ها است و بالطبع حساسیت، تقاضا و نیازمندی از بخش دولتی بالا می‌رود و قطعا در هر حادثه‌ای دچار چالش می‌شویم.

این مسئول بابیان اینکه ضرورت حمایت از کشاورزان به‌ویژه در استان مازندران یک اصل اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: اقتصاد استان مازندران به کشاورزی وابسته است و این وابستگی هم درجه‌اش بالا است و وظیفه ما در این بخش بسیار سنگین‌تر از جاهای دیگر است چراکه کشاورز در تمامی مشکلاتش جهاد کشاورزی را می‌شناسد.

حیدرپور با تأکید بر اینکه در حال حاضر با کمبود امکانات مواجه هستیم و امکانات ما پاسخگوی نیازمندی‌های کشاورزان نیست؛ خاطرنشان کرد: ما طی سال‌های اخیر بیش از 700 نیروی انسانی را استخدام کردیم اما علیرغم داشتن نیروی انسانی با کمبود امکانات مواجه هستیم و موجب مشکلات اجرایی ما علیرغم افزایش سال به سال حجم عملیات می‌شود.

وی بیان کرد: سال گذشته، 450 میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی به 24 هزار متقاضی پرداخت شد و در کنار آن طی سه سال گذشته 250 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت شد که نتیجه آن شد که در حال حاضر بیش از 95 درصد برداشت برنج در مازندران، مکانیزه است.

رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به ثبت‌نام 5 هزار و 200 طرح در سامانه کارا، بیان کرد: از این میزان، دو هزار و 500 طرح بررسی و مابقی به‌دلیل ایرادات به متقاضیان بازگشت داده شد؛ البته 756 طرح با بیش از 170 میلیارد تومان تصویب شد که از این میزان 684 طرح به بانک معرفی شد.

این مسئول در ادامه به کمبود آب طی سال زراعی جاری اشاره و تصریح کرد: آب متولی دارد اما علیرغم همکاری خوب میان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی باید این گله را باید از دوستان آب منطقه‌ای بکنم که در آخرین روز به‌دلیل اینکه آب پشت سد شهیدرجایی مانده، کشاورز ما در میاندرود زمینش خشک شده است،دی‌ماه گفتند 50 میلیون متر مکعب در این سد آب داریم، قرار بود 9 میلیون آن ‌را اردیبهشت‌ماه بدهند، 19 میلیون را خرداد ماه باز کنند، اما 54 میلیون متر مکعب آب پشت سد است.

حیدرپور افزود: زمین کشاورز ما با این میزان آب پشت سد خشک شده است و به کشاورز ما می‌گویند بیا قرارداد ببند و 450 هزار تومان آب بده تا دریچه را باز کنیم،درست است آب بها دارد و باید بهای آن پرداخت شود، اما پا را روی خرخره کشاورز نگذاریم، منتظر نشویم زمین خشک شود و مثل بعضی دکترها بگوییم پول ندهید بیمارتان را به اتاق عمل نمی‌بریم.

وی متذکر شد: قرار بود با این 51 میلیون متر مکعب آبی که گفتند ما پشت سد داریم، مدیریت کنیم که این مزارع خشک نشود، و این در حالی است که بنا بر آخرین اطلاعات، 54 میلیون متر مکعب آب پشت سد شهید رجایی است، آب هم داریم هیچ نگرانی هم نداریم و 3 میلیون متر مکعب آب هم بیش‌تر از پیش‌بینی ما آب وجود دارد و بیاییم به کشاورزان دردسر ندهیم.

رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران در پایان از تمامی پرسنل ومدیران استانی تشکر کرد و گفت: امید من به مراکز خدمات در استان است و راه نجات کشاورزی مازندران، تقویت این مراکز است که باید با تقویت، حمایت و تجهیز امکانات کشاورزی استان را تقویت کرد.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :