آخرین عناوین

چهارشنبه 21 شهريور 1397-16:51 کد خبر:62996

زباله و مشکلاتی که تمامی ندارد:

دپوی غیربهداشتی زباله در روستای "معلم کلا" محموآباد

وضعیت دپوی زباله در روستای "معلم کلا" بخش سرخرود شهرستان محمودآباد به صورت کاملا غیر بهداشتی است به طوری که اهالی محل از این موضوع نگران هستند.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل از ایسنا، در حال حاضر زﺑﺎﻟﻪﻫﺎی روستایی ﺗﺒـدﻳﻞ ﺑـﻪ زﺑﺎﻟـﻪﻫـﺎی ﻏیـﺮﻗﺎﺑـﻞ ﺗﺠﺰﻳـﻪ ﺑـﺎ دوره ﻣﺎﻧدﮔﺎری ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺷده و ﺑﺮاي ﻣدت زﻣـﺎﻧﻲ ﻧـﺴﺒﺘﺎ زیاد در حاشیه روﺳـﺘﺎ ﺑـﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧـده است، این معضل چهره ای زﺷﺖ ﺑﻪ روﺳﺘﺎﻫﺎ داده و اﻧﻮاع آﻟـﻮدﮔﻲ ﻫـﺎی زیست محیطی را به دنبال خود دارد؛ الگوی مناسب مدیریت پسماند براساس شرایط روز می تواند در جهت سلامت روستا موثر باشد.

این روزها جاده های زیبای روستای "معلم کلا" شهرستان محمودآباد تبدیل به زباله دانی شده است؛ دهیاری و شورا براساس قانون، متولی اصلی دفن زباله در روستا هستند اما با وجود تلاش های انجام شده توسط این نهادها، به علت گستردگی کار و همچنین کمبود امکانات و تجهیزات لازم، شیوه دفن زباله ها راضی کننده نیست؛ اگر زباله درست مدیریت شود نه تنها معضل نیست بلکه ثروت محسوب می شود.

*نبود امکانات و تجهیزات  علت دپو زباله در کنار روستا است

علی یداللهی بخشدار روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد ، با بیان این که زباله ای که در این مکان دپو می شود؛ زباله حاشیه روستاها، جاده اصلی و باقی مانده زباله های قبلی است، اظهار کرد: نبود امکانات و تجهیزات از جمله وسایل راهسازی که برای حمل و جابه جایی بوده باعث شد تا زباله ها در این مکان دپو شود.

وی با اشاره به این که محل این دپو موقت بوده و در صورت مهیا شدن مکان طی چند روز آینده  زباله ها انتقال داده می شود، تصریح کرد: از تیر ماه امسال در سطح روستا اقدام به تفکیک زباله کرده  ایم که به واسطه آن کاهش ۷۰ درصدی تجمع زباله را در "معلم کلا" شاهد هستیم.

یداللهی خاطرنشان کرد: این طرح نتیجه نهایی خود را با توجه به جمعیت ۳ هزار نفری روستا طی ۴ ماه آینده خواهد داد و ما در آینده ای نزدیک روستایی بدون زباله را خواهیم داشت.

دهیار روستای "معلم کلا" با بیان این که ما درصدد تخریب محیط زیست و آلوده کردن آن نیستیم،تصریح کرد: زباله های عفونی روستا به شرکتی در آمل انتقال داده می شود؛ زباله هایی که در این مکان دپو و سوزانده می شود از نوع  خشک و مقداری"تر" است؛ تلاش بر این است طی 10روز آینده این مکان تخلیه شود.

وی بوی بدی که در منطقه استشمام می شود را تنها از دپو زباله ندانسته و یادآور شد: ایستگاه تقلیل گاز که به فاصله ۲۰۰ متری از روستا واقع شده و ماهیت فشارشکن جهت استفاده چند روستای دیگر را دارد در کنار فعالیت های شرکت پلاستیکی که از سال ۷۵  در نزدیکی این منطقه آغاز به کار کرده است، آلودگی و بوی بد را ایجاد می کنند.

*نگرانی اهالی منطقه از وضعیت غیر بهداشتی دپو زباله

یکی از اهالی روستا در ادامه گفت: پیگیری های زیادی در خصوص برداشتن محل دپوی زباله از این مکان انجام دادیم اما متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون نشده و همچنان هر روز صبح زباله در این مکان دپو و سوزانده می شود.

وی با بیان اینکه این وضعیت غیربهداشتی به اوج خود رسیده و هر چه زودتر باید در مورد آن تصمیم جدی گرفته شود، افزود: بارها مراتب نگرانی و اعتراض مردم این روستا از این وضعیت را به مسئولان ذیربط اطلاع داده‌ایم اما تاکنون چاره اندیشی نشده است.

این فرد ساکن در روستای معلم کلا در ادامه بیان کرد: بوی بد زباله و دود آن در زمانی که آتش زده می شود؛ بسیار آزاردهنده است؛ علاوه بر آن باعث تجمع حشرات در منطقه می شود.

وضعیت نامناسب زباله در گوشه های خیابان اصلی، دپوی زباله در پشت پایگاه اورژانس و نزدیک خیابان جلوه ای نازیبا به روستا ی "معلم کلای" بخش سرخرود شهرستان محمودآباد داده است؛ دود و بوی بد زباله علاوه بر این که آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد؛ در بحث سلامت و بهداشت افراد تاثیر گذار است؛ امید است مسئولین مربوطه در راستای بهبود این وضعیت قدم های جدی بردارند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :