آخرین عناوین

جمعه 23 شهريور 1397-19:26 کد خبر:63027

خبرگزاری تسنیم گزارش می‌دهد:

گرانی لوازم‌التحریر و دستان خالی مردم مازندران

بازار لوازم‌التحریر در مازندران این روزها به دلیل گرانی رنگ و بوی خاصی نداشته و خانواده‌ها برای خرید وسایل ضروری حداقلی فرزندان خود توانایی خرید هم ندارند.


خزرتیترخبر:همه ساله با پایان فصل تابستان و قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید خیل عظیمی از مردم به ویژه اولیای دانش‌آموزان برای خرید لوازم‌التحریر راهی مراکزعرضه و فروش کتاب و لوازم‌التحریر می‌شوند و این در حالی است که گرانی قیمت نوشت‌افزار آنها را از تهیه ملزومات ضروری تحصیل باز می‌دارد.

فرزندانی که تعطیلات تابستان را پشت سر گذاشتند و کم کم آماده حضور در کلاس درس می‌شوند و خانواده‌هایی که به دلیل افزایش چند برابری قیمت توان تامین مایحتاج ضروری تحصیل فرزند خود را ندارند و دغدغه ایجاد شرایط آسان تحصیلی هم چنان به عنوان یک مشکل اساسی در میان خانواده‌های ایرانی مطرح است.

کاهش 70 درصدی فروش لوازم‌التحریر

مسگریان یکی از عرضه‌کنندگان لوازم‌التحریر اظهار داشت: قیمت نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر در مقایسه با سال گذشته خیلی افزایش یافته و قدرت خرید مردم پایین آمده و کالاهای ایرانی که در سال گذشته در مقایسه با کالاهای خارجی ارزان‌تر بوده نیز امسال با افزایش قیمت روبه‌رو بوده و به تبع آن فروش لوازم‌التحریر حدود 70 درصد کاهش یافته است.

مشکل گرانی باید ریشه‌ای برطرف شود

غلامی یکی از عرضه کنندگان لوازم‌التحریر گفت: والدین تابع فرزندان خود هستند و به هر صورتی که شده باید نیاز فرزند خود را برطرف کنند.

وی افزود:خوشبختانه تعدادی از خیران مقداری وجه به صورت امانت در اختیار ما گذاشتند تا افراد بی‌بضاعت و کم بضاعتی که برای خرید مراجعه می‌کنند بتوانند مایحتاج تحصیلی فرزندان خود را تهیه کنند، این یک فرهنگ خوبی در بین ما ایرانیان بوده که باید ترویج یابد اما باید چاره‌ای اندیشید تا این مشکل به صورت ریشه‌ای برطرف شود.

یکی از خانواده‌ها که برای تهیه لوازم‌التحریر مراجعه کرده بود، گفت: مدتی است که بحث حمایت و خرید از کالای ایرانی مطرح بوده اما متاسفانه کالاهای ایرانی از کیفیت مناسب برخوردار نیست و از نظر قیمت نیز با کالاهای خارجی برابری می‌کند.

وی افزود: تنها یک فرزند دارم و با این گرانی قادر به تامین نوشت‌افزار تحصیلی فرزند خود نیستم و دولت باید چاره‌ای بیاندیشد تا افراد کم بضاعت از شرایط آسان برای تحصیل بهره‌مند شوند.

افزایش 100 درصدی قیمت لوازم‌التحریر

یکی از فروشندگان لوازم‌التحریر گفت: قیمت لوازم‌التحریر امسال 100 درصد افزایش یافته و بیشتر لوازم خارجی بوده و خارجی وارد نمی‌شود و کالای ایرانی نیز پیدا نمی‌شود و اگر هم باشد قیمت آن با نمونه خارجی‌اش تفاوتی ندارد.

وی افزود: خانواده‌ها و دانش‌آموزان برای خرید مراجعه می‌کنند اما در نهایت به‌خاطر گرانی‌ها با چشمان گریان فروشگاه را ترک می‌کنند.

اما به‌نظر می‌رسد پایش لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با جلوگیری از عرضه انواع اقلام نوشت‌افزار تقلبی و غیراستاندارد وارداتی، برخورد قانونی با کالاها و قاچاق در سطح بازار، رعایت درج قیمت مصرف کننده، رعایت درصد سود مجاز، جلوگیری از فروش هر گونه نوشت‌افزار منقوش به تصاویر غیراخلاقی و ضد ارزشی در سطح بازار و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ارایه بسته‌های حمایتی، ارایه تسهیلات و پرداخت یارانه و کنترل مدون بازار تولید و عرضه از جمله روش‌هایی است که با انجام آن تا حدودی شرایط برای تهیه و توزیع لوازم‌التحریر در کشور تسهیل می‌شود.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :