آخرین عناوین

يکشنبه 25 شهريور 1397-16:59 کد خبر:63072

بلاغ گزارش می‌دهد:

نخبگان کشور به اندازه نصف سلبربتی‌ها بها داده نمی‌شوند/دل پُر نخبه مازندرانی از بی‌توجهی مسئولان

مدرن‌ترین دستگاه هوشمند حفاری جهان که توسط نخبه قائم‌شهری ساخته شده است در حال حاضر در بالکن منزلش خاک می‌خورد و معتقد هست که نصف سلبریتی‌ها در کشور به نخبگان بها داده نشده است.


خزرتیترخبر: حمایت از نخبگان در حد شعار مباحثی است که زیاد در کشور دیده می‌شود.

عدم حمایت از نخبگان در عمل باعث پدیده فرار مغزها شده و همیشه بسیاری از نخبگان راه خارج از کشور را طی کرده و ایده‌ها و خلاقیت‌های آنها در خارج از کشور ظهور و بروز پیدا می‌کند.

چاووش عزیز کوتنایی نخبه مازندرانی است که طرح دستگاه حفاری هوشمنداش در تورنتو کانادا مورد استقبال قرار گرفته و یکی از مدال‌های مهم این همایش ملی بین‌المللی را به خودش اختصاص داده است.

این نخبه اهل قائم‌شهر که حدود 10 سال پیش موفق به ساخت مدرن‌ترین دستگاه هوشمند حفاری که در حوزه نفت، پتروشیمی، سدسازی و پل‌سازی و ابنیه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شده است، اما در استان مازندران و کشور این دستگاه مورد توجه و حمایت قرار نگرفته است.

وی اظهار کرد: دستگاه حفاری هوشمند را 10 سال پیش با هزینه حدود 80 میلیون تومان ساختم، در دوره مدیریت قبلی پارک علم و فناوری مازندران به دلیل نداشتن منابع مورد حمایت قرار نگرفتم در حال حاضر هم به دلیل افزایش و گرانی کالا ساخت این دستگاه با هزینه چندین برابر افزایش پیدا کرده و با وجود قول‌های مساعد در ارتباط با ساخت و تکمیل این دستگاه به جایی نمی‌رسم.

عزیزی کوتنایی با اعلام اینکه در حال حاضر اختراع‌ام در بالکن منزل خاک می‌خورد، افزود: غیر از بنده نخبگان زیادی در استان مازندران و کشور هستند که چندان مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و بسیاری از نخبگان با توجه به شناختی که دیگر نخبگان از میزان حمایت‌ها در اختیار آنها قرار می دهند چندان راغب به حضور در کشور نیستند.

وی با اعلام اینکه توقف پروژه و طرحی که 10 سال پیش می‌توانست در دنیا حفاری جهان تحول ایجاد کند چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد، افزود: این طرح در خارج از کشور خریداران زیادی دارد.

این نخبه مازندرانی خاطرنشان کرد: بنده از این موضوع ناراحت هستم که این دستگاه در خارج از کشور تولید شود و ما برای خرید آن مجبور باشیم دلارهای زیادی بابت واردات آن پرداخت کنیم.

وی با اعلام اینکه بسیاری از نخبگان و افراد تحصیلکرده کشور از صمیم قلب وقتی از کشور خارج می‌شوند ناراحت هستند،افزود: درد غربت و دوری از خانواده برای نخبگان راحت نیست ولی چاره‌ای هم ندارند.

عزیزی کوتنائی با اعلام اینکه امکانات برای نخبگان ما در کشورهای اروپایی و آمریکایی فراهم است، ادامه داد: فکر، ذهن و ایده نخبگان ما در خارج از کشور به شدت خریدار دارد، آنها همه امکانات را در اختیار نخبگان ما قرار می‌دهند تا فقط به آنها ایده بدهند، شما با ایده‌های بسیار قوی وارد شرکت های خودرو ساز کشور بشوید اصلا شما را تحویل نمی‌گیرند، در حالی که شرکت بنز و لامبورگینی زمینه‌ای را فراهم کردند که افراد خلاق و داری ایده به آنها طرح و نظر بدهند برای بهبود کیفیت!

این نخبه مازندرانی از اینکه طرح و دستگاهش در داخل کشور مورد حمایت قرار نگرفته به شدت ناراحت بود، گفت: اگر در داخل کشور به اندازه نصف سلبریتی‌ها به نخبگان تریبون می‌دادند مجبور نبودیم که کالاهای مورد نیاز خودمان را از خارج وارد کنیم،لنزهای دوربین نخبگان کشور را نمی‌بیند.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :