آخرین عناوین

شنبه 28 ارديبهشت 1398-12:47 کد خبر:67450

بلاغ گزارش می دهد:

کارخانه نساجی قائم‎شهر دست‌خوش کش‌وقوس‎های سیاسی/روزمرگی کارگران با سکوت چرخ دستگاه‌ها!

امید است کارخانه‌های نساجی قائم‌شهر که روزگاری اقتصاد خانوارهای قائم‌شهری را می‌چرخاندند، به دور از کش‌وقوس‎های سیاسی مسئولان دوباره بر مدار تولید قرار گیرد.


خزرتیترخبر: کارخانه نساجی قائم‌شهر سال‌ها است که برای مردم قائم‌شهر سمبل و نماد رونق تولید است اما این روزها به دلیل مختلف سیاسی و همچنین ناکارآمدی مدیران دست خوش مشکلات بسیار زیادی شده است.

با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمینه رونق تولید باید چنین کارخانه‌های را با راه اندازی مجدد و نوسازی و انتقال دانش به این کارخانه‌ها آنان را به رونق تولید بازگردانیم.

*از رکود تولید نساجی قائم‌شهر تا دورزدن تاجران

یکی از کارگران کارخانه نساجی قائم‌شهر با بیان اینکه با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره تولید اما ما هیچ گونه تولیدی در نساجی قائم‌شهر مشاهده نمی‌کنیم، افزود: قسمت بافنده این کارخانه فقط چند دستگاه فعال است و ریسندگی نیز دو دستگاه روشن و تولید دارد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دستگاه‌ها همچنان سکوت و غیرفعال هستند و بیمه فروردین ماه سال 98 نیز همچنان واریز نشد.

این کارگر نساجی افزود: نخ‌هایی که نساجی قائمشهر باید به تاجران می‌داد را به بهشت زهرا ارسال می‌کرد و در واقع تاجران را دور می‌زدند که این بی‌اعتمادی موجب شد تا دیگر مواد اولیه به نساجی قائمشهر داده نشود.

وی گفت: شهرداری قائمشهر نیز فقط به فکر جاده ایستگاه راه آهن به چهار راه ترک محله است و هیچ توجهی به نصب دستگاه‌ها و بحث تولید و شرکت نیست و فقط به دنبال منافع خود است.

این کارگر افزود: شهرداری عنوان می‌کند که برای ساخت این راه مجوز دریافت کرد اما مطمئناً این مجوزها غیرقانونی است.

وی خاطرنشان کرد: قراردادی که میان بخش خصوصی و شهرداری برای رونق تولید در نساجی بسته شد را باید شهرداری به این تعهدات عمل کند، این تعهدات شامل رونق تولید دستگاه‌ها، تعمیرات دستگاه‌ها و پرداخت دستمزد کارگران که انتقال و حتی بازسازی و نوسازی نیز انجام نشده است.

این کارگر نساجی افزود: در حال حاضر نیز مواد اولیه که در کارخانه وجود ندارد تا بتوانیم پارچه تولید کنیم، عملاً فعالیتمان این است که فقط صبح زود به کارخانه می‌رویم و بلاتکلیف آنجا هستیم و پس از ساعت کاری از کارخانه خارج می شویم و هیچ مسئولی نیز پاسخگو نیست.

* نساجی را به عنوان خرده کار نگاه می‌کنند و جز اولویت‌ها قرار ندارد

محمدعلی شیرسوارعضو شورای شهر قائم‌شهر درباره نساجی و مشکلات آن، گفت: نساجی قائم‌شهر قرار بود که واگذار شود اما با تلاش بسیار زیادی که انجام دادیم توانستیم آن را برای مردم قائمشهر نگه داریم چون فرد مناسب برای واگذاری نساجی قائمشهر پیدا نشد، همه افراد اعضای شورا تصمیم گرفتند تا نساجی برای شهرداری باقی بماند.

وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر شرایط و همچنین فعالیت‌های دستگاه‌ها و نیز کارگران همچنان فراهم نیست بنابراین در حال حاضر انتقال نساجی به  نظرم درست نیست.

عضو شورای شهر قائم‌شهر خاطرنشان کرد: گرچه زمین استخر نساجی انتقال اولیه آن انجام شده و در حال تجدید است و پیمانکار با مشکل میزان مبلغ خرید مورد نظرشان مواجه شد و در حال حاضر در تجدید نظر قرار دارد تا با ساخت و ساز در آنجا نقدینگی به نساجی تزریق شود.

 شیرسوار افزود: همچنان مسئولان، نساجی را به عنوان خرده کار نگاه می‌کنند و جز اولویت‌ها قرار ندارد.

وی تصریح کرد: برخی از مسئولان با گره زدن مشکلات نساجی برای باج خواهی از شهردار و نیز از این طریق تیم مدیریت شهرداری را تغییر دهند موجب شده تا به بدنه شهرداری آسیب وارد شود.

عضو شورای شهر قائم‌شهر ضمن عذرخواهی از مردم این شهر گفت: من آینده خوبی را برای نساجی نمی‌بینم.

شیرسوار با بیان اینکه برای کارگران ناراحت هستم، افزود: زمین نساجی که قرار بود با 95 میلیارد تومان به فروش برسد با تلاش بسیار زیادی که اعضای شورا انجام داد با ۷۰۰ میلیارد تومان کارشناسی شد که این در واقع یعنی حفظ نساجی و پیروزی برای شهرستان قائم‌شهر است و توانستیم آورده شهر را حفظ کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا نساجی برای اهداف سیاسی خود رونق نگیرد تا در هنگام نزدیک شدن به انتخابات بتوانند از نساجی برای شعارهایی روزهای انتخابات خود بهره بگیرند، چرا که سال‌ها نساجی ملعبه دست سیاسیون بود.

*حل مشکل نساجی در صورت اجرای مصوبات

عبدالله رضیان نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار،سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی طی گفت‌وگویی اظهار کرد: در آخرین جلسه‌ای که چند روز گذشته برای نساجی با حضور استاندار و معاون امور صنعت و معدن و تجارت برگزار شد به نتایج بسیار خوبی  دست یافتیم که در چند روز آینده آن را رسانه‌ای می‌کنیم.

وی افزود: معاون وزیر صنعت و بانک ملی نیز در این نشست حضور داشتند در طی هفته آینده این مصوبه تصمیم‌گیری و اجرایی و در صورت اجرای این مصوبه مشکلات نساجی حل می‌شود.

رضیان در پایان تصریح کرد: بانک نیز می‌تواند تسهیلات مورد نیاز را در اختیار مجموعه‌ای که قرار است در این حوزه فعالیت کند، قرار دهد.

امید است کارخانه‌های نساجی قائم‌شهر که روزگاری اقتصاد خانوارهای قائم‌شهری را می‌چرخاندند و در یک دهه اخیر چرخ تولیدشان کند شده بود، به دور از کش‌وقوس‎های سیاسی مسئولان دوباره بر مدار تولید قرار گیرد و رونق تولید و آبادانی را به قائم‌شهر بازگرداند.

 

 

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :