آخرین عناوین

سه شنبه 26 آذر 1398-17:38 کد خبر:70831

خبرگزاری مهر گزارش می دهد:

سایه گرانی بنزین بر سر کالاها و خدمات/ افزایش چراغ خاموش کرایه ها

گرانی بنزین بر قیمت کالاها و خدمات در مازندران سایه انداخته و چراخ خاموش، نرخ بسیاری از اقلام از جمله کرایه ها افزایش یافته است.


خزرتیترخبر: در یک ماهی که گذشت نرخ تغییرات و نوسانات قیمتی در مازندران چشمگیر بود، از گرانی اجناس گرفته تا راننده هایی که به قیمت کنونی کرایه ها رضایت ندارند.

رانندگان تاکسی ها و خودروهای مسافربر شخصی می گویند سهمیه تخصیص یافته بنزین به هیچ وجه کفاف خودروها را نمی دهد و باید بیشتر روزها بنزین با نرخ آزاد بزنند.

هرچند نرخ کرایه ها به صورت رسمی اضافه نشد و تاکید مسئولان و نهادهای نظارت و بازرسی براین است که کرایه ها افزوده نشود اما برخی رانندگان تاکسی ها و خودروهای درون شهری، ترجیح می دهند بیشتر به صورت دربستی مسافران را جابجا کنند.

به گفته یک شهروند نوشهری، نرخ کرایه های خودروهای شخصی در این شهر به صورت خودسرانه افزایش یافته است و به عنوان نمونه کرایه نوشهر – نور از۱۰ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان، کرایه نوشهر به روستاهای حاشیه از جمله ملکار و سنگسرا از چهار هزار تومان به ۵ هزار تومان رسیده است.

در نکا با آنکه کرایه برون شهری رشد نداشته اما آژانس ها هزار تومان برنرخ هایشان افزودند و این مبلغ در شهرهای غرب مازندران نظیر تنکابن رامسر تا شش هزار تومان نوسان دارد.

به گفته شهروندان مازندرانی در حال حاضر، ماندگاری و خدمات دهی رانندگان تاکسی ها در ایستگاه ها کم شده و این حضور کمرنگ در موقع تعطیلی مدارس یا صبح زود با ازدیاد و معطلی مسافران در ایستگاه ها بیشتر نمایان است.

در این استان ۱۸۷ شرکت حمل و نقل مسافری فعالیت دارند که سالانه پنج میلیون مسافر را جا به جا می کنند، یک راننده تاکسی در ساری که خواست نامش ذکر نشود می گوید: اگر سهمیه سوخت را بفروشیم برای ما به صرفه است و با سهمیه کنونی فقط چند روز از ماه می توان به مسافربری اشتغال داشت.

وی هزینه های بالا، افزوده شدن نرخ روغن، تجهیزات خودرو و خدمات مکانیکی و استهلاک ماشین را  متناسب با کرایه ها و سهمیه تخصیصی ندانست و خواستار تجدید نظر و بازنگری در سهمیه های بنزین شد.

محمد اسدی راننده خودرو شخصی در قائمشهر می گوید: با تسهیلات بانکی قبل از افزایش قیمت بنزین اقدام به تهیه خودرو برای مسافرکشی کردم و اکنون با وضعیت گرانی بنزین حداقل روزی ۱۰۰ هزار تومان باید داشته باشم تا بتوانم یک باک بنزین بزنم و تا شب باید کار کنم، در چنین وضعیتی نمی توانم نان برای خانواده ام تهیه کنم.

جعفر طهماسبی یک شهروند چالوسی با اظهار اینکه نرخ کالاها و خدمات به بهانه گرانی بنزین افزوده شد می گوید: یک پاکت ۵۰۰ گرمی را باسواری کرایه تعاونی چالوس به مقصد ساری با نرخ ۱۵ هزار تومان ارسال کردم درحالی ماه های قبل، این نرخ تا ۱۰ هزار تومان بوده است.

گرانی چراغ خاموش نرخ کرایه ها در برخی مناطق مازندران در حالی است که به اعتقاد شهروندان، افزایش نرخ قطعات، بالابودن هزینه های استهلاک، کمبود سهمیه تخصیص بنزین، نبود زیرساخت های لازم برای دوگانه سوزکردن خودروها و عوامل دیگر دست به دست هم داده تا برخی رانندگان اقدام به افزایش خودسرانه کرایه های حمل و نقل کنند.

در عین حال مجتبی پیرزاده رئیس اتاق اصناف ساری با بیان اینکه گرانی بیشتر به فرایند عرضه و تقاضا بستگی دارد تصریح کرد: این درحالی است که گرانی نرخ بنزین در فرایند زمانی بر نرخ کالاها اثر خواهد گذاشت.

وی با اشاره به رصد تخلفات صنفی از سوی اتاق اصناف اظهار داشت: اینکه به بهانه گرانی بنزین قیمت ها را افزایش دهیم کار درست و قانونی نیست.

نرخ کرایه ها افزایش نداشته است

درعین حال مدیرکل راهداری مازندران با اظهار اینکه نرخ کرایه های ناوگان برون شهری و بین شهری افزایش نداشته است از مردم خواست تا گرانی نرخ کرایه ها را به اطلاع مراجع ذیصلاح برسانند.

عباسعلی نجفی اظهار داشت: گروه های گشت و نظارتی این سازمان از مراکز و دفاتر شرکت های تحت پوشش حمل و نقل در استان بازرسی و نظارت به عمل می آوردند و با شرکت ها و رانندگان متخلف برخورد قانونی می شود.

براساس اعلام مسئولان مازندران، به منظور کمک به رانندگان خودروهای پلاک شخصی که در مسیر روستاها فعالیت می کنند، لیست آن ها را از فرمانداری ها دریافت کردیم تا پس از ارسال به مرکز برای آن ها سهمیه سوخت در نظر گرفته شود.

گرانی چراغ خاموش و با شیب ملایم کرایه ها در مازندران در حالی است که مسئولان بارها اعلام کردند افزایش نرخ کالاها و خدمات به دلیل گرانی بنزین غیرقانونی است.

به دنبال تعیین سهمیه بنزین برای رانندگان تدابیر لازم برای نظارت بر بازار و جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها و خدمات تشدید شد اما باز شاهد افزایش چراغ خاموش کرایه ها در مازندران هستیم و این روند همچنان ادامه دارد.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :