آخرین عناوین

شنبه 2 اسفند 1399-14:48 کد خبر:87578

سخنگوی ستاد کرونا اعلام کرد:

شرط ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفر‌های نوروزی

سخنگوی ستاد کرونا گفت: این را از الان به دوستان اعلام می‌کنیم که اگر دچار خیز چهارم شدیم، تمام برنامه‌ریزی‌ها باطل می‌شود و قطعا محدودیت‌ها و ممنوعیت تردد باز می‌گردد.


به گزارش خزرتیترخبر و به نقل ازایسنا،علیرضا رییسی درباره وضعیت گردشگری و سفر‌های نوروزی با توجه به شیوع کرونا، گفت: به طور کلی بحثی که درباره عید نوروز و گردشگری وجود دارد و در ستاد ملی مقابله با کرونا هم مطرح شد، این است که ما یک برنامه‌ریزی انجام دهیم، به هر حال عید قبلی که گذشت و عید پیش رو درگیر کرونا هستیم و یادمان نرود که عید ماقبل هم درگیر سیل بودیم،بر این اساس سه عید نوروز است که مردم از خانه بیرون نرفته‌اند و فشار‌های روحی و روانی زیادی بر روی آنهاست.

تقسیم بندی ۴ گروه برای سفر‌های نوروزی

وی افزود: بر همین اساس تصمیم‌گیری شد که اگر چنانچه روند نزولی بیماری ادامه پیدا کند و میزان بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور بسیار کاهش یابد و تعداد شهر‌های آبی و زردمان غالب باشد، بتوانیم در قالب رعایت پروتکل‌های کنترل شده برخی سفر‌ها را داشته باشیم، به عنوان مثال در حال حاضر هتل‌ها می‌توانند فعالیت داشته باشند، اگر در هتل بتوانیم افراد را تحت نظارت و رعایت پروتکل‌ها اسکان دهیم، بسیار ایمن‌تر از این است که در جا‌های دیگری که کنترلی روی آن‌ها وجود ندارد، اسکان داده شوند.

رییسی ادامه داد: به طور کلی سفر‌ها را می‌توان در چهار دسته تقسیم‌بندی کرد؛ یک گروه ممکن است افراد با تور به سفر بروند که از قبل تحت نظارت تور برنامه‌ریزی شده و هتل‌شان و گردش‌هایی که می‌روند، بر اساس برنامه‌ریزی و تحت نظارت خواهد بود که این بحث سازمان گردشگری می‌تواند این‌ها را پوشش دهد.

گروه دوم افرادی هستند که ممکن است برای رزرو هتل و اسکان‌شان با تور هماهنگ کنند، اما با ماشین شخصی یا پرواز و... سفر کنند،این گروه هم قابلیت نظارت و کنترل را دارند، گروه سوم فرادی هستند که خودشان به مسافرت می‌روند و ممکن است به ویلا‌ها و جا‌های دیگری روند که تحت نظارت نیست و گروه چهارم هم مسافرت کرده و در محل سفر اقدام به چادر زدن می‌کنند.

وی گفت: بر این اساس می‌توان گروه یک و دو را تحت نظارت و کنترل قرار داد، گروه چهار می‌تواند ممنوع باشند، اما مشکل با گروه سوم باقی می‌ماند که واقعا این گروه خیلی قابل کنترل و نظارت نیست.

شرط ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفر‌های نوروزی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: از طرفی دیگر بحث رنگ‌بندی شهر‌ها هم مطرح است، بروز این اتفاقات یک قید دارد و دوستان باید قید و شرط آن را ذکر کنند،در صورتی این اتفاقات خواهد افتاد که ما دچار خیز چهارم نشویم، اگر در شرایط فعلی و نزولی‌تر از فعلی باشیم، این شرایطی که ذکر کردم، صادق است، اما اگر دچار خیز چهارم شدیم، تمام این برنامه‌ریزی‌ها باطل می‌شود،این را از الان به دوستان اعلام می‌کنیم که در حال حاضر بر اساس شرایط موجود برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنیم،اگر این شرایط موجود تغییر کند، قطعا برنامه‌ریزی‌ها هم تغییر می‌کند،اگر وضعیت شهر‌ها قرمز شود، قطعا محدودیت‌ها و ممنوعیت تردد بین شهری و... قطعا باز می‌گردد.

نام فرستنده :
ایمیل گیرنده :