سه شنبه 7 فروردين 1403-16:0 کد خبر:130999

دادستان ساری تاکید کرد:

شیوه پاک‌تراشی عرصه جنگلی الیمالات مورد توافق هیچ سازمانی نبوده/عرصه جنگلی باید به وضعیت سابق برگردد

دادستان مرکز مازندران گفت: شیوه پاک‌ تراشی عرصه جنگلی الیمالات شهرستان نور مورد توافق هیچ سازمانی نبوده و دستور داد اقدامات لازم نسبت به جبران خسارت‌های وارده نیز از سوی فرد متخلف صورت بگیرد.


به گزارش خزرتیترخبر، محمد کریمی در جلسه بررسی موارد مرتبط با قطع ۳ هزار اصله نهال در منطقه الیمالات نور، با اشاره به تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، اظهار داشت: به جرایم و تخلفات صورت ‌گرفته و همچنین ترک فعل مدیران و مسائل مرتبط با تخریب عرصه زیست‌محیطی به ‌صورت مجزا و به شکل دقیق رسیدگی خواهد شد.

براساس این گزارش، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران، تصریح کرد: در جلسه ستادی امروز مقرر شد با توجه به مفاد ماده ۷ آیین نامه هیئت وزیران مصوب سال ۱۳۹۴، شرکت برق منطقه‌ای استان با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان، متخلف را مکلف به اعاده عرصه مورد نظر به وضعیت سابق کرده و اقدامات لازم نسبت به جبران خسارات وارده نیز صورت بگیرد.

کریمی افزود: اداره کل میراث فرهنگی نیز با همکاری تعزیرات حکومتی باید نسبت به بررسی و اقدام قانونی درباره وجوه دریافتی غیرقانونی از مردم در محل ورودی جنگل الیمالات اتخاذ تصمیم کنند.

دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران، تصریح کرد: ادارات تعزیرات حکومتی، اصناف و میراث فرهنگی باید دقت بیشتری بر نرخ‌های دریافتی از گردشگران داشته و بر این موضوع نظارت دقیق داشته باشند تا رضایت مردم حاصل شود.

دادستان مرکز استان مازندران همچنین اظهار کرد: شرکت برق منطقه‌ای استان هم در این جلسه اعلام داشت که شیوه پاک ‌سازی انجام گرفته در حریم برق، بدون اخذ مجوز، غیرقانونی و نامطلوب بوده است.

کریمی با بیان اینکه در صورت ‌مجلس تنظیمی توسط اداره منابع طبیعی شهرستان نیز به تخلف و وقوع جرم مبنی بر قطع ۳ هزار اصله نهال اشاره شده است، تاکید کرد: این شیوه پاک ‌تراشی مورد توافق هیچ سازمانی نبود و رسیدگی لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت و قطعاً متخلف باید اعاده به وضع سابق داشته باشد و خسارت‌های وارده نیز جبران کند.

بنابر اعلام دادستان مرکز استان مازندران، طبق استعلامات انجام گرفته از شرکت آب منطقه‌ای مازندران، شرکت سهامی خاص نوین پویا گستر سبز نور مجری طرح تفریحی توریستی سد الیمالات و طرف قرارداد شرکت آب منطقه‌ای مازندران بوده است.

اواخر سال گذشته، حدود یک و نیم هکتار از عرصه‌های جنگلی منطقه الیمالات شهرستان نور به بهانه ایجاد پارکینگ برای طرح گردشگری تخریب و طی آن حدود ۳ هزار اصله نهال جنگلی قطع شد که در این خصوص با تشکیل پرونده قضایی، ضمن پلمب پارکینگ و باجه غیرقانونی دریافت وجه، دستور برخورد با متخلفان و متهمان از سوی دادستان مرکز مازندران صادر شد.

به گزارش خزرتیترخبر،نمایندگان استانداری، میراث فرهنگی، برق منطقه‌ای، تعزیرات حکومتی، آب منطقه‌ای، منابع طبیعی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذی ‌ربط در این جلسه حضور داشتند./دادگستری مازندران

🆔@khazartitrekhabar
🌐Khazartitrekhabar.ir