دوشنبه 26 اسفند 1398-14:22 کد خبر:75738

خبرگزاری مهر گزارش می دهد:

عادی بودن فعالیت صنوف مازندران با وجود جولان کرونا

علیرغم تاکیدات مسئولان بازار استان مبنی بر تعطیلی واحدهای صنفی استان، صنوف مازندران با باز نگه داشتن صنوف سبب جولان دهی کرونا در این استان شدند.


خزرتیترخبر: با گذشت یک ماه نامش بر کسی پوشیده نیست و همه آن را می‌شناسند، از کودک هشت ساله گرفته تا سالخورده‌ای که این روزها استرس آن دارد تا به آن مبتلا شود.

کرونا ویروس یا کوبید 19 نامی است که با شنیدن اسمش رعب و وحشت بر جان بسیاری انداخت به طوری که ابتدا یک نقطه از جهان را درگیر کرده بود هم اکنون حدود 171 کشور در دنیا را به دردسر انداخته است.

بیماری که شیوع اولیه آن بر مبنای مصرف یک حیوان چون خفاش پیش‌بینی شده تا به امروز که به عنوان جنگ بیولوژیکی و تروریستی مطرح می‌شود و این یعنی هنوز دلیل قطعی آن مشخص نشده است.

شیوع این بیماری در استان مازندران برای اولین بار در شهر تنکابن و از یک غیربومی گزارش شد تا به مسئولان استان هشدار داده شود که به مانند دیگر استان‌های کشور برای جلوگیری از افزایش این بیماری باید به طور جدی اقدامات اساسی و کارساز انجام داد.

اقدامات اولیه چون راه اندازی اولین عملیات تب سنجی در سه محور مواصلاتی مازندران با حضور جمعیت هلال احمر، پلیس راهور و بهداشت تا شستشوی حمل و نقل درون شهری از سوی شهرداری‌ها به منظور مقابله با این ویروس پرداخته شود اما متاسفانه این اقدامات موجب آن نشد تا جلوی رشد آمار مبتلایان به این ویروس بین مازندرانی‌ها گرفته شود زیرا همچنان مردم این استان ورود این مهمان ناخوانده و عوارض آن را جدی نگرفتند.

مازندران در هفته سوم شیوع کرونا در رده دوم تا سوم کشور قرار گرفت و مهم‌ترین علت آن هجوم مسافران از سه راه مواصلاتی به این استان بیان شده است و با وجود تاکیدات وزیر بهداشت و رئیس پلیس راهور، مسافران همچنان به سه استان‌های شمالی سفر کردند که نتیجه آن افزایش و رشد بیماری کووید 19 شد، اگرچه تاکید بر بستن محورها از سوی استاندار مازندران، مسدودیت آن ساعتی نگذشت که با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا مجدد باز شد که خود بر عامل افزایش آمار شد.

 اما با وجود ناکارآمدی برخی مدیران توجه و اجرا بر اقدامات دیگر می‌تواند جلوگیری از رشد این آمار شود که مهم‌ترین آنها "در خانه ماندن" است، واژه سختی نیست که هضم آن برای هر یک از ما سخت باشد؛ جمله‌ای که با تشکیل کمپین‌های متعدد در شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی در استان مازندران و از سوی نهادهای اجتماعی چون در خانه می مانند، قرنطینه، در خانه بمانید، همچنان شاهد تردد مردم در خیابان‌ها، بازار و اصناف هستیم.

چه کسی اجاره مغازه‌های ما را می‌دهد؟

 بازاری آملی اظهار داشت: حدود یک ماه پیش به اندازه 40 میلیون تومان جنس خریدم تا شب عید بفروشم اگر اکنون نفروشم چه کسی است که چک‌هایم را پرداخت کند.

جوان بابلی دیگر با ابراز تاسف از وضعیت به وجود آمده، بیان کرد: هر کدام از این بازاریان استرس این را داریم تا کرونا بگیریم اما چه جوری اجاره مغازه را در بیاوریم، چشم روهم بگذاریم سرماه می‌رسد و باید این اجاره‌ها پرداخت شود.

البته حدود 10 روز پیش به دستور شهرداران جلوی بساط بازار روزهای هفتگی جمع‌آوری و تعطیل شد و فقط در صورت نیاز چند صنوف میوه و تره بار باز است اما صنوف دیگر دایر است و با تاکیدات ریاست سازمان صنعت مازندران بر تامین میوه شب عید و نبود کمبود مایحتاج مردم استان در فروشگاه‌ها، ما شاهد فعالیت روزانه بسیاری از بازاریان اعم از البسه فروشی، کیف و کفش، برخی از اغذیه فروشی و کافی نت‌ها هستیم و جالب‌تر تردد درون شهری بسیار  آسان و بدون هیچگونه مشکلی در همه شهرهای مازندران آن هم بدون توجه به نکات ایمنی و رعایت بهداشت انجام می‌شود.

با همه این نگرانی‌ها و اخبار در امر این بیماری مهم‌تر اینکه به دستور رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنان قرنطینه ادارات را ممنوع اعلام کرد و تاکید داشت: تمام مدیران باید در ایام نوروز حضور داشته باشند.

علاوه بر باز بودن ادارات و نهادهای دولتی، بانک‌ها نیز همچنان دایر است و با وجود دستور بر تعویق سه ماهه وام‌های قرض‌الحسنه، اخطارهای لازم به متقاضیان و کسر کردن موجودی حساب مشتری های آنها به گوش می‌رسد، اگرچه اکثر کارمندان بانک با استرس و مبتلا شدن بر این ویروس، عاجزانه درخواست بستن درب آن ها را دارند.

با همین اقدامات صورت گرفته و نگرفته از سوی مردم مازندران، جولان دهی کووید 19 معروف به کرونا در بین مردم این استان وجود دارد و متاسفانه تاکنون 72 نفر نسبت به 24 ساعت گذشته به تعداد بیماران استان اضافه شده تا جمعاً تعداد مشکوک کرونایی استان به یک هزار و 278 بیمار اعلام شود.

حضور میدانی دادستان آمل بر تعطیلی صنوف بازاریان

 در بین این ناگواری‌ها، دادستان شهرستان آمل در یک اقدام جالب و خودجوش به همراه اعضای ستاد مبارزه با کرونا این شهرستان به سطح شهر رفته و جلوی صنوف باز شده را گرفته و با حکم دستور خود به تعطیلی آنها پرداخت، اقدامی که احساس می‌شود در همه شهرهای استان مازندران به آن نیاز است تا جلوی افزایش این ویروس گرفته شود.

اگرچه استاندار مازندران در آخرین جلسه شورای اداری مازندران که به صورت ویدیو کنفرانس با فرمانداران شهرستان‌ها به اجرا در آورد به آنها گفت که مرخصی مدیران استان در ایام عید ممنوع است.

احمد حسین زادگان افزود: اگر در رزو‌های پایانی سال تجمعات زیادی در برخی ادارات و فروشگاه‌ها به چشم بخورد فرمانداران و مدیران موظف به تعطیلی آن مراکز هستند، برای جلوگیری از تجمعات، از بلند گو‌های شهری برای اطلاع رسانی استفاده شود.