پنجشنبه 10 مهر 1399-22:10 کد خبر:83874

بلاغ گزارش می دهد:

سبقت از راست تخم‌مرغ در شانه گرانی/دست تنظیم بازاری‌ها به دُمِ مرغ هم نرسید!

گرانی بی سابقه این روزهای تخم‌مرغ در حالی است که دست خانوارهای آسیب پذیر از خرید این کالا کوتاه شده و از آن سو، قیمت مرغ آن قدر از نرخ مصوب دور شده که دیگر، دست تنظیم بازاری‌ها به دم مرغ هم نمی‌رسد.


خزرتیترخبر: تخم‌مرغ به عنوان یکی از آخرین پناهگاه‌های اقشار کم بضاعت برای تامین پروتئین، این روزها با جهش قیمت مواجه شده است، به طوری که طی  هفته‌های گذشته، نرخ آن از حدود شانه‌ای 20 هزار تومان به 35 هزار تومان در بازارهای مازندران رسید و سبد خرید خانوار‌های مازندرانی، خالی‌تر شد.

از یک سو، مرغداران افزایش چند برابری قیمت نهاده‌ها را علت این گرانی عنوان کردند و از سویی دیگر، دولت توپ گرانی را در زمین صادرات این کالا انداخت، اما این پاس‌کاری‌ تقصیر، دردی از مشکلات مردم مثل سایر معضلات اقتصادی دیگر کم نکرد.

با کمی بازگشت به عقب، در حالی قیمت هر شانه تخم مرغ در اسفندماه سال گذشته در کانال 18 هزار تومانی و قیمت هر کیلو مرغ در کانال 12 هزار تومانی در بازار مازندران قرار داشت، حالا و ظرف کمتر از 6 ماه، قیمت هر شانه تخم مرغ با افزایش دو برابری با نرخ 36 هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ نیز با 7 هزار تومان افزایش به قیمت 19 هزار تومان در بازار مازندران می‌رسد.

در حالی مرغ در کانال 18 هزار تومانی جا خوش کرده است که  در اوایل تیرماه امسال  ستاد تنظیم بازار مازندران، نرخ مصوب مرغ را در بازارهای مازندران 15 هزار تومان اعلام کرده بود؛ اما در ادامه، در حالی که بنا بر آخرین مصوبه این ستاد بر روی کاغذ، مقرر شد تا با نظارت جدی و پررنگ بازرسان دستگاه‌های نظارتی، عرضه مرغ با قیمت بیش از نرخ مصوب تخلف و از افزایش قیمت و فروش بیش از نرخ مصوب، ممانعت به عمل آید، اما در عمل، این اتفاق رقم نخورد و بازار عرضه، بی توجه به نرخ مصوب، آرام و پیوسته از نرخ تنظیم بازاری، دور و دورتر شد و تا حدی که دیگر، دست تنظیم بازاری‌ها حتی به دم مرغ هم نرسید.

طی هفته‌های اخیر، قیمت هر شانه تخم مرغ در مازندران رکورد 36 هزار تومانی را از خود بر جای گذاشت و مردم که دیگر قدرت خریدشان، به زور قیمت‌ها نمی‌رسد؛ سرگردان، کاسه چه کنم چه کنم در دست گرفته‌اند و از سر ناچاری، تن به خرید می‌دهند.

برای اطلاع از آخرین اتفاقات بازار مرغ و تخم مرغ، تازه‌ترین اخبار را از کامران هاشمی رئیس اتحادیه صنف مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران جویا شدیم که متن این گپ و گفت را در ذیل می‌خوانید:

کامران هاشمی از کاهش 5 هزار تومانی هر شانه تخم مرغ به نسبت هفته‌های گذشته در بازار مازندران خبر داد  و افزود: قیمت امروز هر شانه تخم مرغ در بازار مازندران با یک‌هزار تومان کاهش به نسبت روز گذشته، به 30 هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مرغ و تخم‌مرغ مرکز مازندران خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها و وضعیت موجود، روند نزولی قیمت تخم‌مرغ، ادامه خواهد داشت و طی روزهای آینده، قیمت‌ها رو به پایین، حرکت خواهد کرد.

هاشمی تصریح کرد: علت اصلی فروکش کردن قیمت نامتعارف تخم مرغ در بازار، قطع صادرات، اقدامات انجام شده برای افزایش تولید و همچنین آغاز توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در کشور است.

وی متذکر شد: قیمت هر کیلو مرغ نیز در بازار با حفظ ثبات طی هفته‌های اخیر در مرز کانال 19 هزار تومانی قرار دارد و در نقاط گوناگون استان بین 18 تا 19 هزار تومان در معرض فروش قرار دارد.

گرانی بی سابقه  این روزهای تخم‌مرغ در حالی است که این کالا جزو ارقام پرمصرف تمامی اقشار خانوارهای ایرانی است و حالا که فصل سرما کم کم از راه می‌رسد، افزایش تقاضا، امکان بازگشت روند صعودی را محتمل می‌سازد.

گرانی حکایت تکراری این روزهای تمامی بازارهای کشور است که با پا پس کشیدن دولت از مهار آن، حالا به یک اسب سرکش تازه نفس می‌ماند که در میدان خالی از رقیب، یکه تازی می‌کند.